10 niebezpiecznych produktów, których nie możesz podawać psu!
Organizm psa wydaje się być niezwykle odporny. Nie bez przyczyny utarło się powiedzenie: „goi się jak na psie”. Mimo to organizm psa, jak każdy żywy organizm ma swoje ograniczenia. Właśnie dlatego przygotowaliśmy listę szkodliwych dla zdrowia psa produktów. Pisaliśmy już o tym, czego nie podawać przy świątecznym stole, teraz wymieniamy pozostałe niebezpieczne produkty. Niektóre z nich wydają się oczywiste, ale inne zaskakują. Zalecamy całkowite wyeliminowanie ich z diety czworonoga.
1. AWOKADO
Ten niewinny owoc zawiera persin, substancję, która u niektórych osób może powodować alergię, a dla psów jest po prostu toksyczna. Jeśli marzy Ci się drzewko awokado, zadbaj o to, aby rosło z dala od czworonoga, bo persin występuje nie tylko w owocu, ale też liściach, nasionach czy korze.
2. SUROWE JAJKO
Surowe białko zawiera substancję uniemożliwiającą wiązanie aminokwasów i absorpcję witaminy B. Ponadto, zwłaszcza w okresie letnim, istnieje zagrożenie zatrucia Salmonellą lub E. Coli. Zazwyczaj podajemy surowe jajko w trosce o zdrową i piękną sierść. Efekt może być odwrotny od zamierzonego i pies może cierpieć na problemy skórne.
3. KSYLITOL
Xylitol to słodzik, który znajduje się m.in. w słodyczach, gumie do żucia, paście do zębów. U psów podnosi poziom insuliny w dłuższym czasie powodując niewydolność nerek. Sygnały mówiące o zatruciu to wymioty, letarg i brak koordynacji.
4. MLEKO I NABIAŁ
Z przyswajalnością mleka i nabiału przez psy jest podobnie jak u ludzi – nie każdy pies toleruje laktozę. Niektóre z objawów nietolerancji to biegunka, problemy trawienne. Innym zagrożeniem jest ryzyko wywołania alergii pokarmowej. Jeśli chcemy podawać psu jogurt czy ser, róbmy to ostrożnie, uważnie obserwując reakcje psa.
5. KOFEINA
Kofeina w dużych ilościach jest bardzo niebezpieczna i może prowadzić do śmierci czworonoga. Powoduje nienaturalne pobudzenie, palpitacje serca, przyspiesza oddech i prowadzi do skurczy mięśni. Obecna jest w wielu pokarmach, napojach i lekach, m.in. w kawie, herbacie, napojach energetycznych, czekoladzie czy kakao.
6. ALKOHOL
Ściślej mówiąc: etanol. Szkodliwy zarówno dla ludzi, jak i psów, z tym że zwierzęta mają dużo niższą przyswajalność i nawet mała ilość może im poważnie zaszkodzić. W najlepszym razie spowoduje wymioty, biegunkę lub problemy z koordynacją, w najgorszym, nawet śmierć. Im mniejszy pies, tym większe ryzyko.
7. SÓL
Nadmiar soli w organizmie zwiększa pragnienie i częstotliwość oddawania moczu i może prowadzić do zatrucia sodem. Objawia się wymiotami, biegunką, dreszczami. Może również doprowadzić do śmierci.
8. DROŻDŻE
Surowe drożdże nie są dobre dla człowieka, a już na pewno nie dla psa. Mechanizm jest prosty. Pod wpływem ciepła w żołądku drożdże zaczynają rosnąć, rozpychając go, co w efekcie skutkuje silnym bólem brzucha, a to i tak najmniejszy z problemów. Rozpierany żołądek może naciskać na inne organy wewnętrzne, utrudniając ich funkcjonowanie. Ponadto w procesie fermentacji drożdży wytwarza się alkohol, a to z kolei może prowadzić do zatrucia alkoholowego.
9. LEKI
Z psem jak z dzieckiem. Trzymaj leki z dala od zasięgu psiaka. Zatrucie lekami to przyczyna śmierci wielu czworonogów. Podawaj psu leki zalecone przez weterynarza i absolutnie nie podawaj mu swoich.
10. SUROWE MIĘSO ORAZ RYBY
Często podkreślamy, że mięso jest dobre dla psa, ale jeśli chodzi o surowe mięso, psu w wyjątkowych przypadkach może zaszkodzić surowa wieprzowina i dziczyzna. Wieprzowiną lub mięsem z dzika nie można się zatruć, ale można się zarazić pasożytem – włośniem krętym, który wywołuje włośnice (nieuleczalna, czasem śmiertelna choroba) – i dotyczy to zarówno ludzi jak i zwierząt. Przebadane, zdrowe, surowe mięso tych zwierząt psy mogą jeść i nie grozi to zatruciem. Natomiast mięso ryb może przenosić groźnego pasożyta. Nieleczona dolegliwość może doprowadzić do śmierci po 2 tygodniach. Wysoka temperatura zabija bakterie, dlatego gotowane mięso jest bezpieczniejsze.
Pozostałe niebezpieczne produkty umieściliśmy we wcześniejszym wpisie.
Co jeszcze MUSICIE wiedzieć o odpowiednim żywieniu Psiaków? Zajrzyjcie ⇒ TUTAJ.
Po prostu trzeba się chyba kierować zdrowym rozsądkiem. Jak we wszystkim w zyciu
Dokładnie 🙂 Wiedza i zdrowy rozsądek to podstawa 🙂