Jak oduczyć psa kopania dziur w ogrodzie?
Nie jeden z was zapewne się przekonał, że psy to świetni ogrodnicy! W dzisiejszym poście opowiem Wam, jak oduczyć psa dewastowania trawników! Na początek warto zastanowić się: dlaczego nasz pies w ogóle kopie te dziury w ogrodzie ? Powodów tak naprawdę może być kilka:
➡ Znudzenie naszego czworonoga,
➡ Chęć schowania zabawek lub jedzenia,
➡ Próba zwrócenia na siebie uwagi,
➡ Bo wyczuł zwierzęta żyjące w ziemi (krety itp.),
➡ Chęć ochłodzenia się (ziemia jest zimna, więc nadaje się do tego idealnie),
➡ Pies kopie, bo zostaje zwabiony zapachem nawozu,
➡ Jak i również są psy które mają kopanie zakorzenione w instynkcie (np. labrador, terier)
Jak widzimy powyżej, tych przyczyn może być naprawdę sporo.
Jak oduczyć psa kopania w ziemi?
Oduczenie psa kopania dziur nie jest takim prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Poniżej przedstawię kilka metod radzenia sobie z tym problemem. Może któraś z nich sprawdzi się u Ciebie!
Przyczyny a metody
Przede wszystkim powinniśmy zlokalizować przyczynę psiego zachowania. A następnie, w zależności od niej, podjąć odpowiednie kroki.
➡ Jeżeli pies kopie z nudów, powinniśmy zapewnić mu odpowiednią ilość rozrywki (zabawa, spacer itp.), zmęczonemu psu nie będzie się chciało kopać dołów.
➡ Jeżeli pies ma tendencję do zakopywania kości, to warto obserwować swojego pupila i gdy ten przymierza się do zakopywania, po prostu zabrać mu ją (po kilku takich zabiegach powinien zrozumieć, że kopanie = brak smakołyka, zabawki).
➡ Jedną z metod jest również zakopywanie w dołach psich odchodów – psy nie lubią grzebać się w swoich odchodach, co ma zniechęcić ich do kopania w tym samym miejscu.
➡ W miejscu, w którym pies kopie, wymieszaj trochę pieprzu z ziemią (psy nie lubią zapachu pieprzu, więc ten go powinien zniechęcić – większość preparatów do odstraszania psów działa na bazie pieprzu)
➡ Kolejną z metod może być włożenie do dziury nadmuchanego balonika i zasypanie go małą ilością ziemi, gdy pies tam będzie kopał, ten pęknie i psa przestraszy.
Nic nie pomaga?
Jednak, gdy wszystkie powyższe sposoby zawiodą, lub pies ma kopanie w genach, warto ograniczyć mu pole rozrywki i przeznaczyć na nią jakiś mały skrawek w ogrodzie (oczywiście o ile mamy taką możliwość). To chyba najskuteczniejsza metoda. Pies dalej może kopać swoje dziury, ale już tylko w jednym miejscu.
Należy wówczas w wybranym przez nas punkcie, w obecności naszego psiaka, zakopać jego ulubiony smakołyk. Pies oczywiście wykopie go, tak więc czynność będziemy mogli powtórzyć kilka razy.
Potem zakopujmy w tym miejscu smakołyk, gdy pies tego nie widzi, tak by mógł już prowadzić samodzielne poszukiwania. Z czasem nasz pies przyzwyczai się tylko do tego jednego miejsca, a my będziemy mogli cieszyć się pięknym ogrodem!
Na koniec zwracam uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną kwestię.
Gdy wrócimy do domu i zastaniemy rozkopany ogród – nie ma sensu karać za to pupila. Reprymenda, że pies coś robi źle, ma sens tylko wtedy, kiedy przyłapiemy go na gorącym uczynku. W innym wypadku pies nie skojarzy naszego gniewu z kopaniem dołów, tylko z naszą obecnością.
Autor tekstu: Mateusz Nowak
16 Comments