Mój szczeniak mnie gryzie! Co robić?
Masz szczeniaka. Jest już od kilku dni i coraz lepiej czuje się w nowym domu. Coraz odważniej eksploruje mieszkanie, penetruje ciemne kąty i coraz chętniej się bawi… A Ty coraz częściej spoglądasz na niewinnie wyglądający pyszczek i zastanawiasz się, jak to możliwe, że ta słodka mordka sieje takie spustoszenie w twojej garderobie i meblach, nie wspominając o śladach małych kłów na dłoniach. Twój psiak gryzie wszystko!
Spokojnie, to normalne! Nie adoptowałeś krwiożerczej bestii, która szuka okazji, by Cię dopaść i zjeść. To po prostu szczeniak, który zachowuje się tak, jak powinien.
Dlaczego szczeniaki gryzą?
Bo taka jest ich natura. Proste i oczywiste. Ale co to konkretnie znaczy?
Poznają w ten sposób otaczający je świat. Zmysł węchu czy wzroku to potężne narzędzie poznania, jednak na tym etapie życia niewystarczające. Aby w pełni poznać otoczenie należy wszystko sprawdzać organoleptycznie.
Nie bez powodu natura wyposażyła szczenięta w ostre jak igły ząbki. Dzięki temu maluchy uczą się siły nacisku szczęki – na początku ćwiczą na rodzeństwie z miotu, wzajemnie się podgryzając.
Gdy jeden z psów bawi się zbyt ostro i zbyt mocno gryzie swoich braci i siostry, tamte piszczą i przerywają zabawę. Dzięki temu delikwent uczy się, że następnym razem musi być delikatniejszy.
Gdy szczeniak trafia do nowego domu, kontynuuje naukę na nas. Niestety, my ludzie, mamy cienką i delikatną skórę, dlatego musimy pokazać psu, że przy nas musi być jeszcze ostrożniejszy.
Ząbkowanie. Okres wymiany uzębienia z mlecznego na stałe, to kolejny powód gryzienia. Nowe wybijające się zęby drażnią dziąsła i pieski mają jeszcze większą potrzebę gryzienia. Wynika ona po prostu z dyskomfortu, który odczuwają. Na szczęście ten trudny okres mija, ale i tak warto wykorzystać ten czas na naukę delikatności.
Jak przetrwać okres ząbkowania?
Naturalne gryzaki. Uszy, ścięgna, penisy czy inne rarytasy pomogą przetrwać okres ząbkowania. Żucie jest naturalną potrzebą psa. Podawaj psu naturalne gryzaki nawet po tym, jak wymieni uzębienie – 30 minut dziennie zapewni mu zrównoważony rozwój, a Tobie chwilę spokoju.
Zabawki. Jeszcze zanim adoptujesz szczeniaka, zaopatrz się w niezbędne akcesoria (o psiej wyprawce przeczytasz tu). Podstawowa zasada – do zabawy służą zabawki! Bawiąc się z psem unikaj przepychania czy odpychania za pomocą rąk. Zawsze miej pod ręką szarpak lub gryzak.
Baw się w przeciąganie, od czasu do czasu możesz wyrzucić piłkę, ale nie pozwól, aby pies gryzł cię po rękach.
Przekierowanie. Gdy tylko psiak zaczyna Cię podgryzać (skubać sweter, łapać za ręce), podsuń mu pod pyszczek zabawkę, aby skupił się na niej.
Różnorodność. Szczeniaki dość szybko nudzą się zabawkami. Aby oszczędzić kilka złotych, od czasu do czasu chowaj zabawkę i wyjmij ją po tygodniu czy dwóch. Stara zabawka zapachnie nowością.
Ała! Przerwa. Jeśli zabawa wymyka się spod kontroli, a pies coraz częściej trafia na twoje ręce zamiast zabawki, powiedz: „ała” i przerwij zabawę. Po chwili, gdy piesek się uspokoi, kontynuuj zabawę, a jeśli znów ugryzie (niezależnie czy przez przypadek czy z premedytacją), powtórz „ała”, wstań i zacznij go ignorować.
Psiak musi się nauczyć, że człowiek to delikatna istota i zabawa przebiega na twoich warunkach. To
bardzo ważna lekcja!
W ten sposób uczysz psa inhibicji gryzienia. Nie da się przecenić wagi tej umiejętności. Psy, które opanowały ją za młodu, panują nad siłą nacisku szczęki nawet będąc pod wpływem silnych emocji.
Jeśli stosujesz te metody, a Twój szczeniak wciąż wpada w szał i nie potrafisz okiełznać drzemiącego w nim demona, skontaktuj się z profesjonalistą. Lepiej zapobiegać niż leczyć, a w wychowaniu szczeniaka najważniejsza jest właśnie prewencja.
Super artykuły. A co w przypadku gdy, np. Siedzę na kanapie, szczeniak berneński (4msc.) doskakuje i gryzie od razu, bez powodu i ostrzeżenia? Zdarza się tak często. Pozdrawiam