Jak pies postrzega świat cz. 4 – dotyk
Na pierwszy rzut oka dotyk to nic skomplikowanego. Jednak gdyby się nad tym dobrze zastanowić, pies podobnie jak my, może go różnie odczuwać. O tym, że psiak czuje ból i nie należy mu go niepotrzebnie zadawać wie już chyba każdy, a w razie konieczności nieprzyjemnych zabiegów pielęgnacyjnych można psu ulżyć podając środki przeciwbólowe (oczywiście pod kontrolą lekarza weterynarii!).
Jakie jeszcze funkcje pełni ten, wydawałoby się, mało istotny zmysł? U psiaków dotyk jest niezwykle ważny w porozumiewaniu się z innymi psami i ludźmi. Podobnie jak u nas, nasze zwierzaki bazując na tym zmyśle budują więzi emocjonalne, rozbudzają emocje a także odbierają bodźce ze środowiska, w którym żyją.
Naukowcy wyróżnili cztery formy odczuwania:
1) nacisk (inaczej kontakt z ciałem)
2) ból
3) wrażliwość na zimo i ciepło
4) propriocepcję zawiadującą ruchami wykonywanymi przez ciało zwierzaka
Różne partie ciała wykazują różną wrażliwość na dotyk. Okolice nosa i warg są miejscami najbardziej czułymi, zaraz potem plasują się łapy wraz z opuszkami.
Natura wyposażyła psy również w narząd, którego my nie posiadamy, przez co często i nie doceniamy. Mowa o psich wibrysach – włosach czuciowych znajdujących się nad górną szczęką. Służą jako narzędzie wczesnego ostrzegania o tym, że coś znajduje się blisko psiego pyska (na bliskich odległościach psi wzrok zawodzi) chroniąc tym samym przed wpadnięciem np. na meble.
Służą nie tylko do lokalizacji obiektu, ale również do ich rozpoznawania. Porównać je można do laski osoby niewidomej! Szczególnie istotną rolę pełnią po zmroku oraz u psiaków, których wzrok zawodzi. Warto o tym pamiętać i nie podcinać wibrysów zarówno samemu, jaki i podczas wizyty u psiego fryzjera!
Ten zmysł jest bardzo ważny dla szczeniaków, które poznają świat dzięki dotykowi ponieważ rodzą się ślepe i niemal całkowicie głuche!
Czucie jest także bardzo istotne w relacjach pies – człowiek. Pod wpływem dotyku podwyższa się ilość oksytocyny i prolaktyny zarówno u zwierząt jak i u ludzi. Wzrost stężenia tych hormonów jest związany z odczuwaniem przyjemności, przywiązaniem i tworzeniem się więzi emocjonalnej. Według badań na temat więzi psów z człowiekiem delikatny dotyk i głaskanie zwierzęcia skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi i tętna. Ponadto powoduje wzrost stężenia dopaminy w osoczu co jest związane z redukcją stresu i rozluźnieniem.
Pamiętajmy o tym, jak wrażliwe na dotyk są nasze psiaki i nie narażajmy ich na niepotrzebny dyskomfort np. łapiąc je zbyt mocno za łapy podczas zabawy czy przycinając wibrysy.