PITy 2022: Kto może odliczyć koszt utrzymania psa od podatku w 2023 roku?
Polskie prawo podatkowe w ostatnich latach, przeszło wiele modyfikacji, dzięki którym powiększył się krąg osób, które mają sposobność odliczyć koszty utrzymania zwierzęcia. W tym wpisie wyjaśnimy, kto może odliczyć koszt utrzymania swojego psa od podatku w 2023 roku.
W tym roku PITy za 2022 r. można rozliczyć do 2 maja b.r. Dzieje się tak, ponieważ ustawowy termin przypadający corocznie na 30 kwietnia wypada w dzień ustawowo wolny od pracy. Deklarację podatkową można złożyć na wiele sposobów:
- przez usługę Twój e-PIT,
- przez e-Deklaracje,
- w formie papierowej (zeznanie można zanieść osobiście do urzędu skarbowego lub przesłać listem poleconym na adres właściwego urzędu).
W przypadku gdy podatnik nie złoży samodzielnie swojego rozliczenia, to w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone.
Kto może odliczyć koszt utrzymania psa od podatku w 2023 roku?
Od 2019 zwiększyła się grupa osób, które mogą odliczyć koszt utrzymania psa od podatku. Obecnie o ulgę mogą ubiegać się:
- Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością lub podatnicy, sprawujący opiekę nad osobą z niepełnosprawnościami, mają prawo do skorzystania z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Ten rodzaj odliczenia umożliwia pomniejszenie dochodu o wydatki poniesione w ciągu roku na utrzymanie psa asystującego. Ulga ta jest limitowana, oznacza to, że kwota, jaką można odliczyć od podatku, wynosi 2280 zł.
Wnioskując o ten rodzaj ulgi, należy pamiętać, że psem asystującym jest specjalnie wyszkolony pies, posiadający certyfikat uprawniający go do pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Oprócz tej grupy podatników o odliczenie kosztów mogą ubiegać się:
- Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, w przypadku gdy pies chroni siedzibę zakładu, co przekłada się na bezpieczeństwo i przychód firmy. Warunkami dla tego rodzaju odliczenia jest biuro znajdujące się poza miejscem zamieszkania oraz brak możliwości zatrudnienia firmy ochroniarskiej. W takim przypadku do koszów firmowych zaliczyć też można opiekę weterynaryjną, szczepienia, wyżywienie oraz koszty tresury.
Niestety sytuacja, w której przedsiębiorca prowadzi biuro w domu, należy do skomplikowanych, ponieważ trudno jest wykazać, kiedy psiak służy celom prywatnym, a kiedy firmowym.
Odliczenie 1,5% na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego w PIT za 2022 rok
My z kolei jak każdego roku, przypominamy możliwości przekazania 1,5% podatku na rzecz Fundacji Sarigato, cel szczegółowy: Karmimy Psiaki. Pieniądze te zamiast trafić do kieszeni rządu, przełożą się na realną pomoc dla bezdomnych Psiaków i Kociaków. Aby dowiedzieć się więcej o tym jak pomagamy kliknij tutaj.
Nie miałam pojęcia, że można koszty utrzymania psa odliczyć, ciekawe.