Areszt domowy dla kotów. Właścicielom grozi prawie 240 tysięcy grzywny
Ponad 5 miesięcy aresztu domowego dla kotów? To nie żart! Czworonogi z niemieckiego miasteczka Walldorf-Süd w Badenii-Wirtembergii od 1 kwietnia do 31 sierpnia mają zakaz opuszczania domów. Grzywna dla właścicieli, którzy nie dopilnują swoich podopiecznych to prawie 240 tys. zł.
Sprawcą „kociego lockdownu” jest pośmieciuszka, czyli ptak o wielkości skowronka, posiadający masywny dziób oraz charakterystycznym, szczeciniasty czubek na głowie. U naszych zachodnich sąsiadów, ptak ten jest zagrożony wyginięciem. W Walldorf-Süd zostały tylko trzy pary lęgowe, dlatego władze okręgu uznały, że w okresie gniazdowania trzeba otoczyć ich młode szczególną opieką. Ograniczenia w niemieckim miasteczku pojawiają się już drugi rok z rzędu i najpewniej potrwaj przez kolejne dwa lata. Złamanie „aresztu” wiąże się z grzywną w wysokości od 500 do 50 tys. euro. Lokalne władze, dopuszczają jednak pewne odstępstwa np. czworonogi, mogą wyjść do ogrodu jeżeli mają lokalizator GPS, a zielona przestrzeń jest odpowiednio zabezpieczony przed ich ucieczką. Dopuszczane jest również wyprowadzanie kotów na smyczy.
Koci „areszt domowy” budzi kontrowersje
Zakaz swobodnego wypuszczania kotów bulwersuje niektórych właścicieli, jak i obrońców praw zwierząt. Część z nich twierdzi, że nosi on znamiona „znęcania się”. W sprawie „kociego lockdownu” wypowiedział się Lars Lachmann ( ekspert niemieckiego Związku Ochrony Natury i Bioróżnorodności). Specjalista pokreślił, że koty polują jedynie, gdy nie mają wystarczającej ilości pożywieni, a największym zagrożeniem dla pośmieciuszek są ludzie, którzy przyczyniają się do degradacji ich siedlisk. Obrońcy przyrody twierdzą jednak, że zakaz pozwolił ocalić życie większości znajdujących się w fazie krytycznej piskląt.
Pośmieciuszka w Polsce
W naszym kraju większe liczby pośmieciuszki notuje się w zachodniej i środkowej części Polski. Największe ich populacje znajdują się w obrębie granic administracyjnych dużych miast tj. Poznań i Warszawa. Od lat 80. liczebność pośmieciuszki stale się zmniejsza. Pośród przyczyn zanikania jej populacji wymienia się m.in. ciężkie zimy mające miejsce w latach 80. oraz zasiedlanie środowiska przez człowieka. Pośmieciuszka znalazła się nawet na „Czerwonej liście ptaków Polski” przy czym, została sklasyfikowana jako gatunek najmniejszej troski.
Szukasz najnowszych informacji ze świata Psiaków i Kociaków? Przeczytaj również:
- Dodatkowe dni wolne na chorego psa lub kota?
- Puławy. Mężczyzna znęcał się nad psem
- Nowy obowiązek dla właścicieli psów już w 2023 roku?
- Sąd wydał wyrok w sprawie psa przetrzymywanego na balkonie
- 500 złotych na psa lub kota? Sprawdź, kto może ubiegać się o dofinansowanie
- O tym jak Donn został Czesiem. Poznaj wzruszającą historię naszego Bezdomniaka z Ukrainy
- Pomoc dla zwierzaków w Ukrainie