5 najważniejszych zasad łączenia karmy suchej z mokrą.
Właściwa dieta jest bardzo ważna dla zdrowia Twojego pupila. Dlatego właściciele zwierząt, w trosce o swoich podopiecznych, długo zastanawiają się nad wyborem najlepszego sposobu żywienia swojego psa. Niektórzy podejmują decyzję o łączeniu ze sobą karmy mokrej i suchej.
Decydując się na wprowadzenie takiej diety, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
1. Kontroluj ilość karmy, jaką będzie karmiony pies w ciągu dnia.
Jedną z nich jest określenie właściwej dziennej dawki pokarmowej. Pamiętaj, że karma sucha i karma mokra mają zupełnie inne właściwości. Odmienna kaloryczność, wilgotność oraz kondensacja poszczególnych składników odżywczych sprawiają, że psiak musi przyjąć inną ilość karmy suchej a inną mokrej, aby stanowiła one dobrze zbilansowaną dzienną dawkę pokarmową.
W celu dostarczenia tej samej ilości energii i składników odżywczych, musimy w przypadku karmy suchej podać psiakowi 3-4 razy mniejszą porcję pokarmu niż w przypadku karmy mokrej.
Przy określeniu dziennej dawki pokarmowej, trzeba pamiętać o tej zasadniczej różnicy pomiędzy obiema karmami.
Tutaj pisaliśmy o różnicach między karmą suchą a karmą mokrą.
2. Zadbaj, aby dzienna ilość dostarczanej energii i składników odżywczych była taka sama, jak w przypadku żywienia jednym rodzajem karmy.
Pomocne w tej kwestii mogą być dane umieszczone na etykiecie karmy. Znajdziemy tam nie tylko informacje o zalecanej dziennej dawce danej karmy.
Producenci coraz częściej sugerują również, w jakich ilościach można połączyć daną karmę z inną tak, by zachować właściwą dzienną dawkę pokarmową.
Pamiętaj, że przy mieszaniu karmy mokrej z suchą, zawsze powinno się podawać obydwie karmy tej samej marki.
3. Dostosuj dzienną dawkę pokarmową do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego swojego pupila.
Różnica ilości podawanej karmy suchej i mokrej może, zwłaszcza na początku, powodować u psiaka pewien dyskomfort. Po otrzymaniu pewnej określonej ilości karmy mokrej, żołądek psa ulega rozciągnięciu. Gdy podajemy karmę suchą, w o wiele mniejszej ilości, pies może odczuwać pewien niedosyt i próbować skłonić właściciela o podanie dokładki.
Ważne jest, aby w takiej sytuacji nie ulegać. W takim przypadku dodatkowa ilość karmy to jedynie zbędne kalorie, które z czasem mogą spowodować otyłość pupila.
Pies z czasem przyzwyczai się do nowego sposobu żywienia, a bycie konsekwentnym pomoże uchronić go przed nadwagą.
4. Zmiany wprowadzaj stopniowo!
Jest bardzo ważne, aby jakiekolwiek zmiany w sposobie żywienia wprowadzać pomału. Taka stopniowa zmiana pozwala uniknąć zaburzeń żołądkowo-jelitowych u naszego pupila, które często zdarzają się przy gwałtownych zmianach.
Przewód pokarmowy psa stosunkowo szybko przyzwyczaja się do określonego rodzaju karmy. Kiedy próbujemy go gwałtownie odzwyczaić – mogą pojawić się problemy zdrowotne (głównie biegunki).
Z tego względu, przy mieszanym sposobie żywienia, należy stworzyć pewien schemat sposobu podawania obydwu karm,a następnie skrupulatnie go przestrzegać.
Konsekwencja i zachowanie cykliczności wybranego schematu żywienia są kluczowe!
Nie jest dobrym pomysłem, aby wprowadzić podawanie np. mokrej karmy tylko raz w tygodniu, bo będzie to zbyt gwałtowna zmiana dla organizmu psa i mogą pojawić się z związku z tym problemy ze strony przewodu pokarmowego.
5. Uważnie obserwuj swojego psiaka.
Musisz pamiętać, że każdy pies jest inny i sposób żywienia, który służy jednemu podopiecznemu, może niekoniecznie służyć drugiemu. Przy wyborze rodzaju i sposobu żywienia psa miej na uwadze jego potrzeby i preferencje oraz aktualny stan zdrowia. Przyglądaj się z uwagą, jak reaguje na wprowadzane przez Ciebie zmiany.
Przed ostatecznym podjęciem decyzji o sposobie żywienia pupila, warto również skonsultować się z lekarzem weterynarii. Po zbadaniu pacjenta będzie mógł on doradzić, jaki rodzaj karmy i sposób żywienia będzie najlepszy dla naszego Psiaka. Podpowie też, jak wprowadzić ewentualne zmiany, aby uniknąć problemów zdrowotnych.
Fantastyczny artykuł, dziękuję, wiele się z niego dowiedziałam 🙂 Co Państwo myślicie o diecie BARF? Mówi się że jest droga, ale sama nie wiem… Trochę na ten temat czytałam tutaj https://cowsierscipiszczy.pl/dieta-barf/ to artykuł napisany przez weterynarza, ale chcę zapytać kogoś kto faktycznie taką dietę stosuje. Będę wdzięczna za odpowiedź
Na rynku jest dostępnych mnóstwo karm mokrych i właściciel ma problem z tym, co zakupić. Ważne jest, żeby mokra karma dla psa z dużą zawartością mięsa była i miała mało konserwantów. Pomocny może być w wyborze ten artykuł: https://www.pies.pl/2019/06/28/mokra-karma-w-puszce-dla-psow-zalety-i-wady/. Ja mojemu psu łącze czasami karmę suchą z mokra. Lubi bardzo takie posiłki.
U nas ciężko było znaleźć taką karmę, która spodobała się naszym wybrednym psom. W końcu trafiliśmy na Bozitę, strzał w 10. Wszystko znika z misek, zarówno sucha jak i mokra karma. Jednak zawsze mają wymierzone porcje i o konkretnych godzinach.
Mojemu psiakowi do tej pory jedzenie suchej karmy bardzo słabo szło. Mokrą się zajadał ale suchej bardzo nie chciał. Bardziej liczył na to, że ktoś coś mu rzuci z obiadu 🙂 Ale wypróbowaliśmy Bozitę z kurczakiem i widać, że ta mu chyba zasmakowała bo czasami cała od razu znika z miski
Jak ludzie, zwierzaki też mają swoje gusta i guściki 😀