Nauka czystości, czyli z maty pod drzewko
Nauka czystości to problem, z którym najczęściej zmagają się właściciele szczeniaków, ale zdarza się że dorosły adopciak z takich czy innych względów musi nauczyć się tego „od nowa”. Nauka wygląda podobnie, więc niezależnie od wieku psa, możesz śmiało skorzystać z poniższych porad.
Cierpliwości – nauka czystości może chwilę potrwać.
„Kiedy pies przestanie załatwiać się w domu? Przecież ma już 3 miesiące!” To jedno z pierwszych pytań, które słyszę od właścicieli szczeniaka. Odpowiadam: cierpliwości! Jak to zwykle bywa z nauką jednym przychodzi ona lepiej, innym nieco słabiej. Jeden pies załapie w 2 tygodnie, innemu może to zająć kilka miesięcy.
Na szczęście jest kilka kroków, które pomogą przyspieszyć proces nauki załatwiania się na dworze.
-
Rytm dnia.
Szczeniaki mają tendencję do załatwiania się w określonych porach i sytuacjach. Kiedy? Najczęściej po spaniu, jedzeniu i zabawie. Dlatego gdy tylko psiak się obudzi, bierzemy go pod pachę i pędzimy na podwórko. Im częstsze spacery, tym mniej biegania z mopem 🙂
W miarę możliwości na początku staraj się wychodzić co 2-3 godziny. Im starszy pies, tym dłużej wytrzymuje, ale kilkunastotygodniowy młokos nie sprawuje takiej kontroli nad swoim pęcherzem.
-
Obserwuj psa.
Szczeniaka dobrze jest mieć na oku. Po pierwsze, aby sam nie znalazł sobie zajęcia (czyt. nowe szpilki), a po drugie, aby w odpowiednim momencie wyprowadzić go na spacer. Widzisz, że czai się do „dwójki”? Szybko ubieraj buty!
-
Spacer i co dalej?
Udało się! Zapobiegłeś katastrofie, uratowałeś panele przed kolejnym zalaniem. Jesteś na zewnątrz. Chodzisz i chodzisz, a psiak ewidentnie trzyma swój cenny ładunek, chcąc zanieść go z powrotem do domu. Co robić?
Zacznij od nudy.
Ustań z psem na trawie i czekaj. Skoro nie dzieje się nic ciekawego, to może chociaż zrobi siku. Udało się? „Brawo! Super! Dobry pies!” Ciesz się! Pochwal psa, daj mu 3 smaczki. A to jeszcze nie koniec nagród. Wreszcie możecie udać się na wymarzony spacer i eksplorację 🙂
-
Stoję i nic.
Szczeniak przyzwyczajony do załatwiania swoich spraw w domowym zaciszu może mieć obiekcje przed robieniem tego publicznie. W takiej sytuacji, wróć do domu i włóż go od razu do klatki (pod warunkiem, że pies został nauczony przebywania w klatce). Po ok godzinie ponów próbę. Jeśli nie korzystasz z kennelu, miej psa na oku – jak będzie chciał się załatwić, to biegiem na dwór.
-
Nic się nie stało.
Zdarzył się wypadek – szybki sik na krótkich nóżkach, nie wiadomo kiedy, nie wiadomo jak?
Nie szkodzi! Zignoruj to zachowanie i posprzątaj.
Na rynku znajdziesz sporo preparatów do dezynfekcji, ale ja polecam zwykły ocet – działa bakteriobójczo i eliminuje zapach moczu. To bardzo istotne, bo nie chcemy, aby pies „poprawiał” w tym samym miejscu.
A co ze starym „dobrym” karceniem?
Krzyczenie na psa, wsadzanie mu nosa w kałużę może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.
Niektóre pieski skojarzą karę z wypróżnianiem i aby uniknąć gniewu opiekuna zaczną załatwiać się po kątach, a czasem nawet po sobie „sprzątać”. Paradoksalnie można w ten sposób opóźnić proces nauki czystości, bo pies nie będzie chciał załatwić się w obecności opiekuna.
-
Maty.
Zaletą podkładów, jest względne poczucie bezpieczeństwa i dbałość o powierzchnie płaskie w domu. Niestety niosą one za sobą również pewne ryzyko. Pieski nauczone załatwiać się na maty, mogą mieć trudność z wyniesieniem tego zachowania na dwór, a po usunięciu mat przez pewien czas mogą szukać (i znajdować) maty zastępcze, np. dywanik, ręcznik, kołdrę… Dlatego wykładaj maty, tylko wtedy gdy masz drewniane podłogi, a pies zostaje sam w domu. Szybko wyeliminuj maty, a najlepiej staraj się z nich nie korzystać.
-
Kwarantanna.
Osoby zajmujące się szkoleniem psów, rozumiejąc znaczenie socjalizacji i jej braku, zachęcają do jak najwcześniejszego wychodzenia z psem na dwór. Coraz przychylniejszym okiem patrzą na to weterynarze, aczkolwiek nadal wielu z nich zaleca pełną kwarantannę poszczepienną, która trwa nawet do 3-4 miesiąca życia psa.
Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj szczerze ze swoim weterynarzem, on zna sytuację w Twojej okolicy i przedstawi potencjalne ryzyko. Jeśli mimo wszystko boisz się wychodzić na spacery z psem przed 3. szczepieniem, poczuj się jak Paris Hilton i wyjdź z psem… w torebce! 🙂
W treningu czystości podstawą jest konsekwencja. Nie zrażaj się drobnymi niepowodzeniami, Twój psiak na pewno prędzej czy później załapie.
A co jeśli dorosły pies nagle zaczął załatwiać się w domu? Udaj się do weterynarza. Jeśli badanie nie wykaże żadnych nieprawidłowości, zastanów się czy nie zmieniło się coś w otoczeniu i życiu psa. Nie tylko koty są wrażliwe na zmiany.
a jakie macie sposoby na sierśc z kanapy? Duuuzo białej siersci? 😀 z dywanu poradziłam sobie z Roomba 695 i wreszcie moge zapraszać gości, ale kanapa wciąż problem
Wkrótce powinien się na blogu pojawić tekst o radzeniu sobie z tym problemem 😉