Polska. Wykryto 16 ognisk ptasiej grypy u kotów
Pierwsze doniesienia o tajemniczej chorobie, która dziesiątkuje żyjące w Polsce koty, pojawiły się na początku ubiegłego tygodnia. Obecnie wiadomo, że przyczyną ich śmierci jest ptasia grypa.
Do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach do dnia dzisiejszego do godz. 15.00 wpłynęło ogółem 33 próbki pochodzące od kotów z Gdańska, Gdyni, Poznania, Lublina, Pruszcza Gdańskiego, Nowego Dworu Mazowieckiego, Bydgoszczy, Wrocławia i okolic Zamościa. – informuje Główny Lekarz Weterynarii w oświadczeniu z dnia 28 czerwca.
Na chwilę obecną, z komunikatu dowiadujemy się, że wyniki dodatnie uzyskano w 15 z 19 już przebadanych próbek. Oprócz wyżej wspomnianych w jednej ze zbadanych próbek na wydziale medycyny weterynaryjnej w SGGW, pochodzącej z Warszawy stwierdzono wynik dodatni w kierunku grypy H5N1 co daje 16 potwierdzonych ognisk w kraju.
Okiem eksperta
O wydanie opinii w sprawie został poproszony przez PAP dr hab. Piotr Rzymski, profesor UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Według naukowca należy jak najszybciej ustalić, czy źródłem zachorowań jest ptactwo dzikie czy hodowlane. Jak tłumaczy profesor Rzymski, wirus H5N1 może występować u obu przypadkach. Poznanie przyczyny jest niezbędne do wyhamowania pojawiania się nowych przypadków oraz pozwoli na ograniczenie ryzyka dla zdrowia publicznego.
Niezwykle ważny jest także szczegółowy wywiad dotyczący kotów, u których potwierdzono infekcję H5N1. Określenie, czy jest to kot swobodnie wychodzący, wychodzący tylko do ogrodu, czy przebywający wyłącznie w domu. Ustalenie, co chory kot jadł w ostatnim okresie, czy było to surowe mięso drobiowe, a może martwy ptak. Jeżeli są jakieś pozostałości takiego pożywienia, to dobrze byłoby je zbadać. Wiemy, że służby weterynaryjne prowadzą dochodzenie epidemiologiczne. Czekamy na nowe informacje – podsumowuje naukowiec.
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania kota na ptasią grypę?
- Ogranicz wyjścia swojego kota na dwór
- Nie karm swojego kota surowym mięsem ( szczególnie tym drobiowym)
- Myj ręce po powrocie do domu
- Obuwie i odzież wierzchnią zostawiaj w miejscach niedostępnych dla zwierzaka
Te objawy powinny zaniepokoić właścicieli
Choroba ma przebieg ostry, u zakażonego kota możemy zaobserwować następujące symptomy:
- otępienie
- sztywność kończyn
- podniesione parametry AST i CK z krwi
- duszność – oddychanie przez pysk, mocna praca tłoczni brzusznej
- anizokoria – różna wielkość źrenic
- źrenice niereagujące na światło
- drgawki
- ataki padaczkowe
Wszelkie nietypowe zachowania kota, właściciele powinni niezwłocznie zgłaszać swoim lekarzom weterynarii.
Źródło PAP/ Wetgiw
Szukasz najnowszych informacji ze świata Psiaków i Kociaków? Przeczytaj również:
- Psy potrafią płakać? Przełowe odkrycie naukowców
- Oświęcim. Mężczyzna wykąpał psa na myjni samochodowej
- Kalisz. 76-letnia seniorka, na oczach chorego na serce wnuczka znęcała się nad psami
- Gdańsk. Kot potraktowany niczym śmieć
Bądź na bieżąco z naszymi akcjami pomocowymi. Dołącz do naszej społeczności na Facebooku i Instagramie!
Kup ebooka i dowiedz się więcej o psiej i kociej profilaktyce. Te podręczniki, pomagają naszym podopiecznym ze schronisk.
3 Comments